© 2018 by Twierdza Skakunów.

 • Skakuny Fanpage
 • Kanał YT o Skakunach
 • Skakuny Grupa FB

KONTAKT
Tel: 575-646-152

skakunypl@gmail.com

Hodowla

Jak hodować skakuny

Hodowla skakunów jest bardzo prosta i nie wymaga wiele czasu, w zamian otrzymujemy oryginalne zwierzątko które możemy obserwować, a nawet wchodzić z nim w interakcję ponieważ pająki te doskonale widzą i słyszą. Skakuny możemy podzielić na dwie grupy, hodowane w warunkach europejskich - wilgotność 50%-60%, temperatura (w dzień 22-25'C, w nocy 20-22'C) i tropikalne - wilgotność 60-70%, temperatura (w dzień 25-28"C, w nocy 20-25'C). Poza wilgotnością i temperaturą  nie ma więcej różnic w hodowli.

 

Terrarium

W zależności od gatunku i wielkości skakuna nasze docelowe terrarium może różnić się wielkością. Dla mniejszych gatunków 5cmx5cmx10cm, 10x10x20 a dla większych 15x15x30 lub 20x20x40 kierując się założeniem, że im większe tym lepsze. Na dno najlepiej dać Torf wilgotny przeznaczony dla tropikalnych żab i innych zwierząt wodno lądowych firma MHK - Filtus Terrun - jest to według mnie najlepsze podłoże dla skakunów tropikalnych ale też i wszelkich innych, ponieważ nie pleśnieje i dobrze trzyma wilgotność, drugim podłożem jest włókno kokosowe, całkiem fajnie wygląda jednak jest problematyczne ze względu na pleśń, gdy do tego mamy słabą wentylację to duży minus, ewentualnie przy skakunach europejskich można zastosować piasek, a przy maluchach ręczniki papierowe. Kolejnymi elementami wystroju są patyki, kora, kamienie, muszelki - tu możemy trochę puścić się wodzy fantazji jednak co istotne skakuny lubią zajmować najwyższe punkty w terrarium czyli sufit dlatego też dobrze gdyby w górnej części był np. patyk pusty w środku lub liście rośliny żywej lub sztucznej, która nie będzie pleśnieć przy podniesionej wilgotności.

Temperatura
 • W przypadku gatunków europejskich nie musimy używać kabli grzewczych ani żarówek, wystarczy temperatura pokojowa. w dzień 22-25'C w nocy 20-22'C.

 • W przypadku gatunków tropikalnych w nocy  utrzymujemy 20-25'C, w dzień 25-28'C, można użyć kabla grzewczego lub żarówki jednak nie ma takiej potrzeby starsze osobniki mogą mieć delikatnie niższą temperaturę i są znacznie bardziej odporne na niekorzystne warunki.

  UWAGA! Nie wystawiamy terrariów bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.

Wilgotność
 • Europejskie - 50%-60% spryskujemy raz na tydzień do dwóch.

 • Tropikalne - 60%-70% spryskujemy co kilka dni.

  Uważamy żeby nie przesadzić z wilgotnością, w terrarium tropikalnym ma być wilgotno  (parno) a nie pływać wszystko wewnątrz. Wystarczy że popsikamy z wyczuciem na ścianki i podłoże - utrzymanie wilgotności to najtrudniejszy element w przypadku hodowli skakunów, dorosłe osobniki są na to już znacznie bardziej odporne niż młode jednak w przypadku gatunków europejskich tego problemu nie ma, to w przypadku tropikalnych (np. Hyllus'y) przy niskiej wilgotności będą miały problemy z wylinką co może nawet skutkować śmiercią pająka, .

Karmienie

Wylęg karmimy skoczogonkami, muszkami owocowymi gatunku Melanogaster, L1 ma spory problem z Hydei dlatego warto Hydei dawać dopiero przy L3-L4. Podrośnięte osobniki karmimy wylęgiem świerszcza, mączniakami, dorosłe większymi świerszczami - pomimo że skakuny są wstanie zabić ofiary 2-3 krotnie większe od siebie dla bezpieczeństwa karmimy owadami maksymalnie do 2 razy większymi niż pająk), oczywiście małym pajączkom najlepiej dawać ofiary mniejsze od nich ponieważ maluchy nie są jeszcze tak sprawne jak dorosłe osobniki, przysmakiem większych gatunków Salticidae są ćmy mola woskowego. Nie polecam zbierania owadów z pola ponieważ czasami zdarzają się pasożyty które potrafią uśmiercić całą naszą hodowlę, dlatego najlepiej posiadać karmówkę z hodowli lub założyć własną hodowlę karmówki. Pająki karmimy co 2-3dni i jeżeli w terrarium jest wyższa temperatura wtedy pająki szybko rosną i krócej żyją, natomiast jeżeli chcemy żeby pająk rósł wolniej i żył trochę dłużej karmimy co 5-10 dni i warto żeby temperatura była niższa w zależności od gatunku min. 20'C. skakuny lubią spijać kropelki wody ze ścianek terrarium jednak należy pamiętać że jest sporo małych gatunków które w większej kropli mogą się utopić dlatego najlepiej atomizerem/spryskiwaczem robić mgiełkę na szybie wewnątrz terrarium lub  najlepiej psiknąć nad pojemnikiem (zamiast bezpośrednio do niego) tak aby spadająca mgiełka opadła do wewnątrz terrarium.

Handling

Skakuny są na tyle fajne że możemy z nimi wejść w interakcję, są filmiki na youtube na których właściciele głaszczą swoje skakuny, przybijają im piątki, pająki skaczą im na rękę, czy sygnalizują aby dać im jeść lub żeby wyciągnąć je z terrarium. Aby zacząć "oswajać" skakuna musicie pamiętać, że one też boją się nas, więc nie należy wykonywać przy nich gwałtownych ruchów tylko powolutku spokojnie obchodzimy się z pająkiem, dobrze też żeby pająk nie był z odłowu tylko z hodowli ponieważ pająki wyklute w hodowli zwykle są oswojone od razu, jednak dzikie skakuny też nie są bardzo bojaźliwe i też chętnie wchodzą na rękę. Uważamy też żeby pająka nie uszkodzić ponieważ, łatwo tego dokonać z racji na ich wielkość. Otwieramy terrarium czekamy aż skakun wyjdzie na zewnątrz, powoli kładziemy przed nim rękę i czekamy aż skakun na nią wejdzie, może  on nawet wykonać na nią skok i tu ważne żebyście się nie przestraszyli - skakanie to ich codzienność, należy pamiętać że skakuny nie gryzą ludzi ponieważ -  zdają sobie sprawę że nie są w stanie nic nam zrobić, dwa większość skakunów nie potrafi przebić się przez naszą skórę więc nie ma obaw, większe gatunki mogą ugryźć i zdarza się to tylko w sytuacjach gdy ktoś ściśnie pająka, przygniecie go przez co pająk bojąc się o życie zaatakuje formie ostatecznego ratunku z pułapki, nawet w takiej sytuacji skakun i tak woli uciekać niż gryźć, jeżeli tego nie będziecie robić nie ma co się obawiać że pająk ugryzie, jego jad porównywalny jest z ugryzieniem pszczoły i jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia, uważać muszą jedynie osoby uczulone.  Salticidae są ciekawskie i chętnie wszystkim się interesują, obserwowanie tego małego przyjaciela przyniesie Ci na pewno wiele frajdy.

Rozmnażanie

Rozmnażanie skakunów dla początkujących może być nieco trudne, ponieważ tutaj doświadczenie jest bardzo istotne, pająki są bardzo małe a drobne błędy głównie dotyczące wilgotności mogą naszym pająkom mocno zaszkodzić. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i codziennie kontrolować sytuację w pojemniku z kokonem oraz później z małymi, z powodu objawów kanibalizmu warto je rozdzielić w oddzielne pojemniki co też jest nie lada wyzwaniem.

Po czym poznać że samiec i samica są gotowi do kopulacji? - Samiec zaczyna się zalecać do wszystkiego wokół, nawet do swojego pożywienia w postaci mola woskowego lub świerszcza, zalecanie wygląda jak taniec przed samicą, wymachiwanie nogami itd.
Samica natomiast gotowa jest gdy widać jej Epigynum (narządy do rozmnażania). Najlepiej też aby samica była w krótkim czasie po wylince.

W warunkach hodowlanych czas rozmnażania można ustawić praktycznie w dowolnym momencie. Wystarczy zwiększyć natężenie światła dziennego przez co najmniej 10 godzin ciągłego światła. Dzienna temperatura nie powinna spaść poniżej 25 ° C Czasami zdarza się, że obie płcie nie są zainteresowane sobą, więc dodaję więcej samców do kobiet naraz. Chociaż występują rywalizacje mężczyzn, są one lepiej stymulowane, a odsetek udanej kopulacji wzrasta.
Gdy partnerzy są gotowi, należy je przed kopulacją maksymalnie nakarmić, ponieważ głodne samice są w stanie zjeść samca! Samica może przechowywać nasienie partnera i stworzyć po jednej kopulacji 3 kokony z których wyklują się młode. Pająki dopuszczamy do siebie a po kopulacji oddzielamy samca, samicę umieszczamy w terrarium przygotowanym do budowy kokonu - tutaj możliwości jest wiele. Ja używam słoika ze specjalnym podłożem torfowym które trzyma wilgoć, do środka można włożyć patyki lub półkolisty kawałek grubej tektury na której samica może założyć gniazdo,  górę zakrywam rajstopą na którą zakładam gumkę aby zamknąć pojemnik od góry, jednocześnie aby był duży dostęp powietrza, rajstopa pozwala zabezpieczyć słoik przed wyjściem maluchów które po wyjściu z kokonu będą bardzo małe.

Codziennie/co drugi dzień głównie w przypadku gatunków tropikalnych tworzymy mgiełkę na ściance słoika (nie psikamy bezpośrednio na kokon, najlepiej jest psiknąć ponad słoikiem tak aby spadająca mgiełka opadła do słoika, wtedy kropelki są bardzo malutkich wielkości) dzięki czemu małe pajączki będą miały możliwość spijania wody i zapobiegnie to wyschnięciu maluchów które w przypadku gatunków tropikalnych są na to bardzo narażone - w pojemniku cały czas musi być wilgotno.

Co jakiś czas samica wychodzi z kokonu poszukać pożywienia, powinniśmy wtedy nakarmić ją wrzucając odpowiednią karmówkę. Gdy maluchy w stadium L1 wyjdą z kokonu, możemy zabrać samicę ze słoika. 

Do operowania malutkimi pająkami polecam skonstruowanie świetnego narzędzia - bierzemy plastikową rurkę taką jak do picia napojów. Na jednym końcu montujemy siateczkę, może to być rajstopa i również ją przymocowujemy gumką, teraz miejsce gdzie jest siatka od tej strony wsysamy powietrze. Malutkie pajączki możemy w ten sposób wsysać do rurki (będą zatrzymywać się wewnątrz na rajstopie, następnie możemy je delikatnie wydmuchnąć do nowego pojemniczka, jest to szybka i bardzo skuteczna metoda, która pozwoli ci przemieszać pająki bez ryzyka ich uszkodzenia :)

Polecam Boba łowcę pająków który opisuje wiele zagadnień dotyczących Skakunów i ich hodowli. Poniżej znajdziecie jego kanał na Youtube:

Opis hodowli na stronie terrarium.pl

Opis gatunków na stronie terrarium.pl

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now