ZŁAP
SKAKUNA

Gdzie szukać skakunów?

W Polsce skakuny arlekinowe pojawiają się na pełnym słońcu w miejscach kamienistych, na dużych stertach kamieni, żwirowniach, płytach betonowych, na murach bloków - zwykle od południowej strony , Marpissa muscosa (rozciągnik mchuś) występuje w borach sosnowych w korach sosen i na drewnianych ogrodzeniach pomiędzy pastwiskami, natomiast inne skakuny spotkać można na świeżych łąkach, z wysoką roślinnością zielną, kserotermiczne murawy, sporo gatunku Evarcha, Heliophanus, spotyka się na terenach o bujnej roślinności nawet w miastach, na sosnach i świerkach, często skakuny zamieszkują też wydmy czy wrzosowiska.

Jak łapać?

U nas najlepiej sprawdzają się plastikowe pojemniczki typu kliszówki, pojemniczki plastikowe, słoiczki czy fiolki, oczywiście pojemnik dobrze żeby był z wentylacją(dziurki robimy np. igłą, cyrklem), żeby dostawało się powietrze oraz box powinien być odpowiednio większy od skakuna. Pilnujemy żeby nie wystawiać złapanych pająków na słońce, w bardzo szybkim czasie w takim pojemniku mogą się ugotować! Jak to zrobić? kładziemy pojemnik przed skakunem i nakrętką naganiamy go do środka lub kładziemy pojemnik na pająku tak aby nie miał drogi ucieczki i czekamy aż wejdzie na górę(do pojemnika) następnie szybko zamykamy go. Tutaj trzeba wykazać się sprytem.

Mapa występowania Salticidae

Stworzyliśmy mapę na której będziemy zaznaczać występowanie skakunów w Polsce. Jeżeli znasz jakieś miejsca skontaktuj się z nami przez Facebook lub E-mail.
Otwórz mapę poniżej:

© 2018 by Twierdza Skakunów.

KONTAKT
Tel: 575-646-152

skakunypl@gmail.com

  • Skakuny Fanpage
  • Kanał YT o Skakunach
  • Skakuny Grupa FB
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now